Jaki powinien być podręcznik do języka polskiego dla najmłodszych?

Pierwszym etapem analizy podręcznika jest sprawdzenie, czy i w jakim stopniu wiedza w nim zawarta jest zgodna z treścią podstawy programowej. Kolejne analizy mogą być prowadzone na kilku poziomach: substancji, poprawności językowej, atrakcyjności zamieszczonych wiadomości oraz konstrukcji metodologicznej. Te wszystkie elementy muszą być jednak w szczególny sposób ujęte w podręcznikach do języka polskiego dla najmłodszych. Wydawnictwo Nasza Szkoła podręcznik publikuje, który zdaje się najlepiej realizować ten zakres (https://www.taniaksiazka.pl/seria/operon-nasza-szkola).

Co brać pod uwagę w ocenie podręcznika?

Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy treść materiału odnosi się do wiedzy i umiejętności, które uczniowie już posiadają oraz czy treść materiału jest zgodna z zasadami pedagogicznymi w jego organizacji, takimi jak zasady stopniowania trudności, widoczności, przystępności cenowej oraz zasady trwałości wiedzy, integracji teorii i praktyki, itp. Należy także sprawdzić, czy zachodzi prawidłowe wykorzystanie tekstu, rysunków, wykresów, tabel. To wszystko musi pasować do wieku dziecka. Wydawnictwo Nasza Szkoła podręcznik wydaje w taki sposób, aby pod każdym względem pasował on do wieku dziecka, które uczy się z niego.

Podręcznik jako forma pracy z małym dzieckiem

W przypadku podręcznika znaczy to, że nauczyciel może wpłynąć na relacje z uczniem, czyniąc formę komunikacji, w skrócie – styl, bardziej uproszczoną. Zbyt dużo języka abstrakcyjnego szybko zniechęca młodych czytelników. Praktyka szkolna sugeruje, że nieodłącznym elementem działań samokształceniowych uczniów jest korzystanie z wzorców. Oznacza to, że uczniowie muszą zobaczyć teksty, które są podobne do tych, których się spodziewają, ale jednocześnie nie stają się nudną dydaktyką. Dobrze przemyślane teksty mogą być wykorzystane do nauczania cech dobrego stylu i pisania, jak również do nauczania czytania. Będą to podręcznikowe formy mini-literackie, które są istotne pod każdym względem i nie pozostawią uczniów obojętnymi.

Jaki jest cel nauki języka polskiego młodszych dzieci?

W tym miejscu warto zastanowić się, jaki jest cel nauczania języka polskiego. Oczywiście, jeśli chodzi o język polski, jest on raczej środkiem niż głównym celem. Znajduje się on wśród przedmiotów humanistycznych w szkołach, które powinny wspierać rozwój małych dzieci. W konkretnych materiałach dydaktycznych cel ten jest osiągany za pomocą zestawu informacji, definicji, zadań do czytania, a także ćwiczeń językowych.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
News Reporter